Návody

Co jsou průlezky Faber?

Průlezky Faber jsou variabilní posilovnou pro celou rodinu. Postavíte z nich mnoho různých prolézaček (staveb). Faber roste s dětmi. Postupně můžete dle potřeb sadu rozšiřovat o další díly a doplňky. Samotné prolézačky (stavby) můžete obohatit o doplňky: závěsné balanční desky, nakloněné roviny a jiné další herní prvky.

Průlezky Faber rozdělujeme na:

1) Stavební díly, ze kterých stavíme holé stavby:

 

 

2) Doplňky, které můžou obohatit holé stavby o různé herní prvky:

 

Stavební díly

Jak postavit stavbu

Základním stavebním dílem průlezek Faber je panel.

Popis obrázku s panelem: 

A – díry se závitem pro přímou montáž šroubu 
B – díry bez závitu pro montáž pomocí šroubu a matice
C – otvory pro sadu zpevňující kolíků

 

 

Na koncích má panel čtyři závitové díry pro šrouby. Tyto závitové díry slouží pro upevnění spojek. K takovému propojování stačí pouze šrouby bez maticSpojky vkládejte zevnitř panelu a stejně tak i šrouby k upevnění spojky, jako je na tomto obrázku:

 

 

 

Do závitových děr patří: šroub šroub 35 , spojka T1 T1T2 T2T3 T3 a E1  E1
(pozor – tato spojka je tvořena z dvou protikusůNikdy nepoužívejte pouze jednu polovinu spojky E1!!!)

 

Zde je ukázka montáže spojky E1:

 

Videonávod montáže spojky E1 najdete tady:

:

 

Spojka E1 spojuje dva panely na sebe. Jedna spojka je tvořena ze dvou dílů. Pro spojení dvou panelů potřebujete dva páry spojek E1.

Všechny spoje vytvořené těmito spojkami můžete vyztužit sadou zpevňujících kolíků vymezovací kolíky. Eliminují vůle v místě spoje a zamezí vymačkání závitu šroubu při dlouhodobém a vysokém zatížení spoje. Zpevňující kolíky nejsou nutnou součástí staveb.

Takto vypadají spojky osazené zpevňujícími kolíky:

 

zpevnujici_koliky

 

Doposud se kolíky ve všech spojkách (E1, T1, T2, T3) šroubovaly. U nových spojek T1, T2 a T3 se kolíky nebudou šroubovat, ale pouze se vsadí do slepého otvoru ve spojce (tzn. ze spodní strany se nebude dávat šroub). U spojek E1 se nic nemění, tam je nutné zpevňující kolíky stále šroubovat jako dosud.

 

koliky_old_new

 

Tam, kde by mezi panely vznikla větší mezera než 89 mm, musí být použita dřevěná tyč se závlačkami. Tyč se vsune do libovolné spojky T1, T2 nebo T3. Dřevěné tyče není nutné používat u staveb, které mají mezeru ve výšce 60 cm (výška jednoho panelu) - tzn. u malého trojúhelníku a staveb panter, most nebo pavouk je použití dřevěných tyčí libovolné

Pomocí těchto spojek postavíte základní stavby, jako například tyto:

             

Základní stavby můžete různě rozšiřovat a propojovat. K tomu slouží zbylé prostřední čtyři díry v panelu. Díry jsou bez závitů a slouží
k propojování panelů vedle sebe, nebo jsou pro rohové spojky C1 C1. K takovému propojování potřebujete šrouby i matice.

Panely či samotné stavby můžete mezi sebou propojovat nerezovými tyčemi nerezová tyč, které se instalují taktéž do děr bez závitu pomocí matice na každé straně. Nerezová tyč v podstatě nahrazuje panel.

 

Některé složitější stavby vyžadují překrytí dvou spojek přes sebe. Například T2 přes E1, nebo E1 přes H1 a další kombinace. V těchto případech budete potřebovat dřevěný šroub 50 šroub 50

Popis obrázku dvou spojek přes sebe: A šroub 35, B šrouby 50, C podložka podložka 15mm obrazek 2.

dve_spojky_pres_sebe

 

 

Další stavební díly

Spojka S1 S1 slouží ke vzpřímení pouze jednoho panelu v prostoru. Pro instalaci těchto spojek na panel budete potřebovat 2 x šroub 35, 2 x šroub 50 a 2 x matici. Pro naklopení panelu pouze povolíte 2 x šroub 35. Při používání musejí být všechny šrouby a matice vždy pevně dotažené.

Spojka F1  F1  vyřeší problém s podlahovou lištou.

 

Vzpěry H1  vzpěra hrazdy H1  několikanásobně zpevní hrazdy.

příklad použití H1_Fotor

Montáž vzpěry hrazdy H1

Před použitím vzpěry hrazdy je nutné její správné sestavení. V balení najdete 4 ukotvovací díly na panel a 2 středové díly. Vezměte 2 ukotvovací díly a 1 středový, jejich složením získáte jednu část vzpěry. To samé proveďte s druhou částí vzpěry. Nyní máte vzpěru připravenou k použití na stavbě.

 Upevnění vzpěry hrazdy se odvíjí od konkrétní stavby, ke které chcete vzpěru použít.

 a) máte trojúhelník na zdi – k upevnění vám stačí pouze 4 šrouby 35, kterými vzpěru uchytíte k panelu

 

b) máte žebřiny – na uchycení vzpěry budete potřebovat tyto díly: 4 x šroub 50, 2 x šroub 35, 1 x pár podložky (tyto díly je nutné samostatně dokoupit).

  • Vzpěru je v tomto případě nutné upevnit pod spojku E1. K tomu použijete šroub 50, kterým přichytíte vzpěru v následujícím pořadí: bočnice panelu –> vzpěra H1 -> spojka E1
  • Mezeru ve spodní části spojky E1 vyplníte podložkou v pořadí: bočnice panelu -> podložka -> spojka E1 a upevníte šroubem 50
  • V horní části vzpěru přišroubujete standardně šroubem 35.

 

 

 

 

 

S pomocí spojky na zeď W1  W1  můžete v okamžiku připevňovat stavby ke zdi.

 

Do jaké výšky spojky W1 navrtat?

Nejprve postavte stavbu, kterou budete do zdi upevňovat. Ideálně poslouží základní žebřiny ze třech panelů. Přidejte spojky F1, které překročí lištu (pokud lištu nemáte, i tak můžete spojky pro zvýšení stavby použít). Sestavené žebřiny se spojkami F1 přiložte ke zdi a vyměřte výšku, kde budou následně umístěné spojky W1:

a) 3 panely nad sebou + F1 -> spojka W1 bude umístěna v mezeře mezi první a druhou tyčkou horního panelu ve výšce 172,5 cm od země po spodní hranu spojky W1

 

 

b) 3 panely nad sebou + F1 -> spojka W1 bude umístěna v mezeře mezi druhou a třetí tyčkou horního panelu ve výšce 161 cm od země po spodní hranu spojky W1 

Platí, že tři panely nad sebou + spojky F1 = stejná výška spojek W1 pro stavbu malý převis BEZ F1 (viz foto).

Pokud naměříte správně, máte navrtáno ve výšce, která je vhodná pro ostatní nejoblíbenější stavby. Budete tak mít spojky upevněné přesně tak, abyste je v budoucnu mohli využít v dalších stavbách bez nutnosti jejich převrtávání.

 

Montáž spojky W1

 Videonávod montáže spojky W1 najdete tady:

 

Nejprve zjistěte, z jakého materiálu je vyrobena stěna, na kterou se chystáte Faber nainstalovat. Na tomto základě si v našem e-shopu můžete vybrat ze tří druhů sad pro připevnění spojky W1 na stěnu:

do dřeva sada spojovacího materiálu pro W1 monráž do masivu, do cihly sada spojovacího materiálu pro W1 monráž do zdiva, do sádrokartonu spojovací materiál pro W1 do sádrokartonu

Pokud máte problém s připevňováním předmětů pomocí podobných hmoždinek do zdí, nebo chcete montovat průlezky Faber například ven pod přístřešek na omítku zateplenou polystyrenem, vezměte spojku W1 a poraďte se o vhodném kotevním materiálu s nejbližší specializovanou prodejnou pro spojovací materiály. Určitě vám poradí v každém dobrém železářství.

Pokud budete montovat 2 ks spojky W1 vedle sebe pouze pro jeden panel, musíte dodržet mezi vnitřní stranou panelu a krajem spojky W1 mezeru 13 cm, jako je na tomto obrázku:

 

 

Pokud tuto mezeru nedodržíte, omezíte možnosti instalace doplňků na panel.

Pro stavby na zeď doporučujeme 2 ks spojek W1 nahoru a 1 ks dolů na stavbu.

  

Pro stavby ze čtyř panelů doporučujeme umístit spojky W1 dle tohoto obrázku:

Pro stavby propojené mezi sebou doporučujeme rozmístění spojek W1 dle tohoto obrázku:

Pokud si nejste jistá/ý tím, jak správně rozmístit spojky W1 pro stavbu, rádi vám poradíme.

 

 

Pevnostní popruh pevnostní popruh slouží k naklopení dvou, tří nebo čtyř panelů spojených spojkami E1 šikmo ke zdi. Na zeď se pevnostní popruh zahákne do spojky W1, kterou je potřeba vždy dotáhnout, a tím zafixovat v ní sevřený pevnostní popruh. Na straně panelu se pevnostní popruh zahákne za šrouby 50, které musí být zašroubovány 2 až 2,5 cm do závitu v panelu.

Prvním způsobem je uvázání pevnostního popruhuna dlouho“, jako je tomu na těchto obrázcích:

 

Druhým způsobem je uvázání pevnostního popruhuna krátko“, jako je tomu na těchto obrázcích:

 

Pro snadné dotažení a povolení šroubů nebo matic budete potřebovat dřevěný klíč klic_mini. Šrouby utahujte s citem do mírného přetlaku. Ve většině případů dotáhnete šroub rukou, ale pro jeho povolení bude zapotřebí použít klíč.

 

Doplňky

Všechny stavby rychle a jednoduše obohatíte o různé doplňky.

Například lezeckou deskutabulovou deskuplug and play desku nebo desku nekonečný papír lze přidělat jedním krátkým pohybem na každý panel.

Plug and play deska musí být na stavbách umístěna tak, aby její vrchní hrana nebyla výš než 100 cm od země.

Lezecká deska – z důvodu bezpečnosti je nutné umístit do děr, v nichž nebudou lezecké kameny, zaslepovací šrouby.

    

Pokud chcete desku nasadit na nestandardní pozici a překáží vám v tom kovové vymezovací kolíky vymezovací kolíky, můžete je odmontovat.

Vždy se ujistěte, že deska visí na všech čtyřech hácích, které plně dosedají na tyče panelu.

Nakloněnou rovinu můžete použít i jako pult, stůl, most nebo na cvičení s vlastní váhou. Nakloněné roviny se dají mezi sebou propojovat, čímž se zvětšuje jejich délka. Ke spojení dvou nakloněných rovin potřebujete 1 x spojku SL1 a 8 x šroub 35. Více o nosnosti na sebe napojených nakloněných rovin se dozvíte v části nosnosti.

 

Nakloněnou rovinu můžete vylepšit zakončením nakloněné roviny dojezd skluzavky,
malými madly M1 malá madla M1 (ty zároveň slouží jako pojistka proti vyháknutí nakloněné roviny z panelu) nebo velkými madly M2 .

 

Malá madla M1 by měla být natočena tak, aby kruhová část pod hlavou šroubu zapadla do kruhového otvoru (zobrazeno pod písmenem A). Správným umístěním malých madel M1 předejdete nechtěnému vytržení skluzavky z panelu. Háky na madlech fungují jako aretační systém (zobrazeno pod písmenem B)

 

Tam, kde je to vhodné a bezpečné, můžete pověsit závěsnou balanční desku balancni_deska ,
nebo závěsnou balanční desku poma houpačka poma .

 

Dbejte na to, aby stavba, na kterou balanční desku instalujete, byla stabilní a nehrozilo její převrácení. Desku můžete věšet pouze dospělá osoba, která ji následně zkontroluje tak, že se na ní sama řádně pohoupe.

Pro uvázání horní části lana za šprušli používejte lodní uzel.

Délku lana nastavte tak, aby balanční deska byla ve výšce minimálně 35 cm.

Před použitím uzel pořádně dotáhněte a na zbývající konec lana udělejte jednoduchý pojišťovací uzlík:

Samotnou balanční desku navážete dle obrázku níže. Princip pěti děr zároveň slouží jako jednoduché a rychlé nastavení výšky houpačky. Spodní uzel slouží pouze jako pojistka proti vyvléknutí lana:

 rovina_lano

 

 

 Pokud upevňujete kruhy, provlékněte lano skrz uzlovou spojku podle návodu. Nezapomeňte na pojišťovací uzlík
na konci!

 

 zkracovacka_navod

UPOZORNĚNÍ: Lano balanční desky i kruhů pravidelně kontrolujte – minimálně jednou za tři měsíce prověřte, zda
v místech tření (uzly, spoje s dřevěnými díly) nedošlo k poškození lana.

 

 

Návody základních staveb

Pikler trojúhelník – malý

soupis stavebních dílů: 2 x panel, 2 x T1, 4 x šroub 35
nosnost stavby: 180 kg

 

 

Pikler trojúhelník – střední

soupis stavebních dílů: 4 x panel, 2 x T1, 4 x E1, 12 x šroub 35,1 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 100 kg

 

Most – malý

soupis stavebních dílů: 3 x panel, 4 x T2, 8 x šroub 35, 2 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 200 kg

 

Most – střední

soupis stavebních dílů: 4 x panel, 4 x T2, 2 x E1, 12 x šroub 35, 2 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 120 kg

Kůň – malý

soupis stavebních dílů: 3 x panel, 4 x T3, 8 x šroub 35, 2 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 80 kg

 Kůň – střední

soupis stavebních dílů: 4 x panel, 4 x T3, 2 x E1, 12 x šroub 35, 2 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 80 kg

 

 Dům – malý

soupis stavebních dílů: 4 x panel, 4 x T3, 2 x T2, 12 x šroub 35, 3 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 120 kg

Upozornění: pokud chcete do domečku zavěsit houpačku, musí být stavba připevněna spojkou W1 do zdi. Případně je možné přidat další panel do boku, v této podobě je pak stavba stabilní i s houpačkou. 

 

Tančící dům – malý

soupis stavebních dílů: 4 x panel, 2 x T2, 2 x T3, 2 x E1 12 x šroub 35, 2 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 100 kg

Hora – malá

soupis stavebních dílů: 4 x panel, 6 x T3, 12 x šroub 35, 3 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 80 kg

Hora – střední

soupis stavebních dílů: 5 x panel, 8 x T3, 16 x šroub 35, 4 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 80 kg

Panter – malý

soupis stavebních dílů: 3x panel, 2 x T2, 2 x T3, 8 x šroub 35, 2 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 100 kg

 

Klikař – malý

soupis stavebních dílů: 3 x panel, 2 x T2, 2 x E1, 8 x šroub 35, 1 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 100 kg

Pavouk – malý

soupis stavebních dílů: 4 x panel, 4 x T1, 2 x T2, 12 x šroub 35, 3 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 100 kg

 

Ribstole – malé

soupis stavebních dílů: 2 x panel, 2 x E1, 1 x W1, 4 x šroub 35
nosnost stavby: 150 kg

Ribstole nakloněné – malé

soupis stavebních dílů: 2 x panel, 2 x E1, 1 x W1, 4x šroub 35, 2 x šroub 50, 1 x pevnostní popruh
nosnost stavby: 120 kg

Ribstole s hrazdou T2 – malé

soupis stavebních dílů: 3 x panel, 2 x T2, 2 x E1, 3 x W1, 8x šroub 35, 1 x dřevěná tyč se závlačkami
Nosnost hrazdy bez vzpěry H1 je pouze 15 kg!
Nosnost hrazdy se vzpěrou H1 je 70 kg.

 

Ribstole s hrazdou T3 – malé

soupis stavebních dílů: 3 x panel, 2 x T3, 2 x E1, 3 x W1, 8x šroub 35, 1 x dřevěná tyč se závlačkami
Nosnost hrazdy je pouze 15 kg!

Převis – malý

soupis stavebních dílů: 4 x panel, 4 x T2, 2 x E1, 2 x W1, 12x šroub 35, 2 x dřevěná tyč se závlačkami
nosnost stavby: 120 kg

Panel v prostoru – malý

soupis stavebních dílů: 1 x panel, 1 x S1, 2 x matice, 4 x šroub 35
nosnost stavby: 120 kg

 

 

Nosnosti a stabilita

Všeobecně platí řídit se selským rozumem. Každá stavba musí být postavena za dozoru dospělé osoby, a tou také zkontrolována a odzkoušena. Každá stavba musí unést i dospělého průměrně vážícího člověka.

Nosnosti jednotlivých základních staveb jsou popsány v návodech pro stavbu základních staveb.

Nenapojujte více než 3 panely vodorovně:

 

Pro delší konstrukce musejí být po každém třetím panelu vytvořeny podpěry:

 

Stavba hrazdy:

Při použití vzpěr H1 vzpěra hrazdy H1 se zvýší nosnost hrazdy z 15 kg na 70 kg.

Nosnosti závěsných balančních desek:

Nosnosti nakloněné roviny:

 

Nenapojujte více než 3 nakloněné roviny. Při napojení tří nakloněných rovin se jejich nosnost snižuje na 70 kg.

 

U staveb v prostoru je extrémně důležité překontrolovat jejich stabilitu tak, aby se stavby nepřevracely. Zejména pak stavby, které jsou osazeny závěsnou balanční deskou nebo jsou vyšší než jeden panel = 60 cm.

Obecně je třeba vycházet z pravidla, že pokud je stavba vysoká 1 panel, může být široká 1 panel. Pokud je vysoká 2 panely, musí být široká
3 panely. Pokud je vysoká 3 panely, musí být široká 5 panelů.

Pro rozšíření staveb jsou také vhodné nerezové tyče.

Příklady správně postavených staveb:

 

VYŠŠÍ STAVBY JSOU NEBEZPEČNÉ, PROTO JE NESTAVTE!

Stavby, které neodpovídají tomuto pravidlu, nesmí být osazovány závěsnými balančními deskami a šplhacími lany, pokud nejsou jiným způsobem pevně ukotveny k zemi nebo ke zdi.

 

Údržba

Výrobky značky Antonie Emma nevyžadují zvláštní pravidelnou údržbu. Při lehkém znečištění použijte vlhký hadřík.

Průlezky Faber jsou primárně určené do interiéru, při správné úpravě je lze krátkodobě používat i venku. Pro povrchovou úpravu průlezek Faber použijte přírodní olej. Doporučujeme bezbarvý tvrdý voskový olej Osmo 3232, který splňuje normy ČSN EN 71-3  a je tak pro děti zcela nezávadný. 

Kdy je vhodné průlezky Faber natřít olejem?

1) Pokud plánujete průlezky používat i venku.
2) Pokud chcete, aby byly průlezky odolnější vůči nečistotám.
3) Pokud chcete, aby Faber vydržel ne 50, ale 150 let.

Upozornění: Nanesením oleje na průlezky zvýšíte jejich odolnost proti nečistotě, vlhkosti či oděru. Ani tak ovšem Faber nesmí být vystaven vodě či většímu vlhku! 

   

Jak natřít olejem průlezky Faber:

1) Rozmyslete, kolik budete potřebovat oleje. Na jeden panel nebo na 10 ks různých spojek typu „T“ spotřebujete cca 50 ml oleje.

2) Štětcem naneste první vrstvu oleje a důkladně roztírejte. Naolejujte i veškeré díry a otvory včetně závitové díry a dbejte, aby v těchto místech nezůstalo veliké množství oleje, který by zde následně ztvrdl (přebytečný olej setřete například papírovým kapesníkem). První vrstvu nechte schnout v dobře větrané místnosti při teplotě min. 18°C minimálně 5 hodin před nanesením druhé vrstvy.

3) Naneste druhou vrstvu stejným způsobem jako vrstvu první. Nechte schnout v dobře větrané místnosti 24 hodin. Úplné vytvrzení oleje proběhne až v následujících deseti dnech. Proto opravdu počkejte, než budete nově naolejované průlezky Faber plně využívat. 

4) Pro hladký povrch lehce přebruste všechny díly lešticím rounem.

!! Při použití oleje postupujte vždy podle konkrétního návodu k použití, abyste dosáhl/a nejlepšího možného výsledku!!

 

Důležité informace

Nevystavujte nadměrnému vlhku, dešti a vodě. 
Nevystavujte teplotám pod 10 °C a nad 50 °
Výrobek se nesmí používat k jinému účelu, než ke kterému je určen.
Vždy používejte pouze originální a kompatibilní díly Antonie Emma.
Veškeré díly jsou dodávané bez povrchové úpravy. V případě poškození dílu a uznání jeho reklamace od nás dostanete standardní díl bez povrchové úpravy (bez ohledu na úpravu reklamovaného dílu).
Veškeré spojovací prvky se musejí dotahovat s citem do lehkého pnutí, důsledkem přetažení šroubu je jeho destrukce.
Všechny spojovací prvky musejí být vždy úplně zašroubované a dotažené.
Výrobek se nesmí používat, pokud je jakákoliv z jeho částí jakkoliv poškozená.
Jednotlivé stavební díly mohou obsahovat suky, které však nemají vliv na jejich funkčnost. Případné drobné vady dřeva jsou vždy pečlivě vyspraveny.
Stavby z výrobků Antonie Emma musejí být stavěny podle návodu (najdeš na www.antonieemma.cz/navody).
Montáž výrobků je určena osobám starším 18 let. V případě, kdy montáž provádí mladší osoba, je nutný nepřetržitý dozor dospělé osoby a následně otestování celé stavby dospělou osobou – pevnost spojů, stabilita a nosnost stavby, zavěšení a instalace doplňků atd.

Používání jakékoliv stavby z výrobků Antonie Emma je na vlastní nebezpečí.
Firma Antonie & Emma s.r.o. nepřebírá zodpovědnost za škody nebo zdravotní újmu způsobenou používáním výrobků Antonie Emma.

 

 

Varování

Výrobek není určen pro děti mladší 3 let, mohl by pro ně být nebezpečný.
Děti do 6 let by měly výrobky používat pod dozorem rodičů nebo jiné dospělé osoby.
Výrobek by měl být používán s opatrností, neboť je zapotřebí dovednosti, aby se předešlo pádům a kolizím.
Nebezpečí tělesného poranění a poškození zdraví: hrozí nebezpečí pádu osoby z výrobku, hrozí nebezpečí pádu výrobku na osobu, hrozí nebezpečí uškrcení na laně, hrozí nebezpečí skřípnutí části těla.

 

Výrobky splňují technické požadavky evropské směrnice 2009/48/ES a ČSN EN 71.

 

Vyrobeno v České republice.